Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Kundalini Yoga Nedir?
#1

Kundalini Yoga , Bhakti Yoga'nın (adanmışlık ve zikretmenin yoga uygulaması), Raja Yoga'nın (arabuluculuk / zihinsel ve fiziksel kontrol uygulaması) ve Shakti Yoga'nın (güç ve enerjinin ifadesi için) bir karışımıdır.

İyi öğretilmiş bir Kundalini Yoga sınıfı, terapiye gitmiş gibi hissediyor, spor salonunda harika bir egzersiz yapmış, yoga matınıza yaptı ve arkadaşlarınızla eğlenceli bir şarkı söyleme seansının tadını çıkardı. Kundalini Yoga'nın amacı, insanların maksimum yaratıcı potansiyellerine ulaşabilecekleri, kendilerini Karma'dan (geçmiş eylemlerin kalıcı etkileri) kurtarabilecekleri ve Yaşam Amaçlarını gerçekleştirebilecekleri bir yöntem sunmaktır . Bir Kundalini Uyanışını deneyimlemek , her zaman mavi bir kurdele kazanmanın gizli kodunu vermek gibi, hapisten çıkma kartıyla birlikte, Yaşam Koçunuzu neşeyle ateşlediğiniz için artık ona göre daha fazlasını biliyorsunuz.

Omurganızda bir yılan mı yoksa sadece beni görmek için misin?
Kundalini'nin nasıl çalıştığını anlamak için önce omurganızda bir yılan olduğunu anlamanız gerekir. Sanskritçe kundal kelimesi “dairesel” anlamına gelir. Ve sarmal bir yılan için bir isim olabilir. Kadınsı kundalī bir yüzük, bilezik veya halat bobini anlamına gelir. Bu kavram 15. yüzyılda Hatha yogaya kundalinī olarak kabul edildi ve 16. yüzyılda Yoga Upanishads'ta kullanıldı.

Dolayısıyla Kundalini terimi, genellikle sarmal bir yılan olarak kavramsallaştırılan “omurganın tabanında bulunan manevi bir enerji veya yaşam gücü” anlamına gelir.
Kundalini Yoga'nın uygulamasının , uyuyan Kundalini Shakti'yi sarmal tabanından omurga boyunca bulunan altı çakra ve yedinci çakra veya taç aracılığıyla uyandırması gerekiyor. Çakralar, enerjinin veya prana'nın, vücuda enerji dağıtmak için bir otoban gibi seyahat ettiği tekerlekler veya enerji merkezleridir.

Bir yılanın bir bansuri tarafından sepetten çıkarılması gibi, Kundalini örgü ve bobinler, enerji uyandırır ve yol boyunca hamileliği temizler. Dişler olmadan.
Bugünlerde Kundalini yoga birçok geleneğin bir sentezidir ve Kundalini Yoga'daki kriyalar ve meditasyonlar, Kundalini Rising'in enerjisini işlemek için vücudu, sinir sistemini ve zihni hazırlamak için tam vücut farkındalığını arttırmak için tasarlanmıştır . Fiziksel duruşların çoğu, meridyenler (enerji noktaları) üzerindeki göbek, omurga ve odaklanma noktalarını etkinleştirmek için tasarlanmıştır. Nefes çalışması (pranayama) ve yogi enerji kilitlerinin (bandhalar) uygulanmasıyla, Kundalini enerjisi akışının serbest bırakılması, yönü ve kontrolü sağlanır.

Basit bir solunum tekniği olarak tarif edilen alternatif burun deliği solunum tekniği (sol burun deliği, sağ burun deliği), bu sık kullanılan tekniklerden biridir. Doldurulmuş bir burunla uğraşırken, bir burun deliğinden nefes almakla ilgili basit bir şey yoktur. Özellikle takılı olan. Sadeliğin önce denemeden sonra pratik yaparak geldiğini gördüm. Bu tür nefes çalışması, Kundalini enerjisini uyandırmaya yardımcı olmak için nadileri veya ince kanalları ve yolları temizlemenin bir yolu olarak öğretilir. Muhtemelen sıkışık olduğunuzda yapmak istediğiniz son şey, ancak oldukça yararlı olabilir!

Video oynatmakSESLE AŞIRI OLUMSUZLUK, STRES VE KAYGI
KUNDALINI SINIFI'NDA BEYAZ GİYİM
Geleneksel bir Kundalini yoga sınıfı, yukarıdan fotoğraflanırsa, bir tepeyi yutan albino karıncalar denizi gibi görünecektir. Bir kültün tipik klişesine benziyor, ama aslında tam tersi. Kundalini Yoga, uygulayıcılarını tüm beyaz giydiğini desteklediğinden insanlar beyaz baş örtüleri, etekler, gömlekler ve akan beyaz pantolonlarda derslere geliyorlar. Yogi Bhajan'ın dediği gibi “Renkler bilinçaltı zihninizde ilham, üretkenlik ve genişleme konusunda kontrol edilemez bir eylem yaratır. Renklerin bilinç üzerinde etkisi vardır. Tüm renklerin çok hızlı, ilerici, manevi ve teknik bir yöntemini geliştirmek istedik, bu yüzden beyaz olan yedi rengin tek rengini benimsedik. ”

Batıda, Yogi Bhajan olmasaydı Kundalini Yoga'ya hiçbir fikrimiz ya da erişimimiz olmazdı.
Hindistan'ın Kot Harkan kentinde Harbhajan Singh Khalsa, Sih tıp doktoru babası ve Katolik eğitimli Hindu bir annenin çocuğu olarak dünyaya geldi. O zaman ve yüzyıllar önce, Kundalini Yoga'nın uygulamaları ve teknikleri, öğretmenden iyi seçilmiş öğrenciye çok gizli, seçkin bir şekilde aktarıldı. Yogi Bhajan bu öğretileri ilk elden aldı ve 16 yaşlarında ustalaştı.

Kundalini Yoga'nın kesin kökeni bilinmemektedir, ancak MÖ 1.000'e dayanan kutsal bir Vedik yazıt koleksiyonu olan Upanishads olarak adlandırılan tarihi kayıtlar, Kundalini enerji ve manevi felsefelerin bilimini belirtmiştir. Bunların ifadesi zamanla, şimdi kriya veya eylem olarak adlandırılan bir vücut bilimi olarak geliştirildi. Diğer yoga uygulamaları türlerinde bunlar asana olarak adlandırılabilir. Kelime Upanishad'lar kelime benzer bir hazır çeviri var asana ustası öğretilerini duymak oturarak:. Asana kelimesinin kökü tam anlamıyla (öğretmene) yakın oturmak anlamına gelir.

1940'ların sonlarında Hindistan'ın şiddetli kargaşası Harbhajan Singh Khalsa'nın ailesini Pencap'tan (şu anda Pakistan olan) Yeni Delhi'ye kaçmaya zorladı ve sonraki yıllarda Hindistan Kamu Hizmetine katıldı ve hükümet için çalışmaya başladı. Yogi Bhajan, Kanada'daki Toronto Üniversitesi'nde 1968'de göç ettiği yeni bir yoga çalışmaları bölümü olarak teklif edildi.

İlk Kundalini Öğretmen Eğitimimi aldığımda, önerilen kıyafet kodunu önceden bildiğimi itiraf ediyorum. Ama elbette, manevi şüpheci olarak, siyah yoga pantolonu, gri kolsuz bluz ve siyah deri motosiklet ceketi giydim. Ne zaman ayrılmak istendi biraz hayal kırıklığına uğradım. Aslında, öğretmen adaylarım ve kolaylaştırıcılar tarafından memnuniyetle karşılandım.

Birkaç yıl sonra, erkek arkadaşımı o zaman bir Spring Equinox Kundalini sınıfına getirdiğimde, ona beyaz kıyafet ihtiyacını anlatmayı unuttum. Tabii ki beyaz bir denizde yoga kızağına benzeyen parlak elektrikli yeşil bir gömlekle geldi. O sersemlerken ve ben gülüyordum, sınıfın dörtte üçü kocaman gülümsemelerle ona geldi ve “Ah, sen yenisin! Hoşgeldiniz!"

New York'taki The Four Seasons'daki kıyafet kurallarından farklı olarak, hiç kimse patron ya da başka bir şey söylemedi, giydiği şeyin eşit olmadığını söyledi. Usta öğretmenleri (birçok şey arasında) “kutsal bir Sih isyancısı” olarak tanımlandığında gerçekten nasıl olabilirler?

Eğer isyancılar en büyük disipline sahipse, belki de bu açıklama Yogi Bhajan'a uyar. Toronto Üniversitesi'nde vaat edilen pozisyonu düştüğünde, hemen yerel YMCA'larda yoga öğretmeye başladı, bir yoga merkezi kurdu ve Kanada'nın doğusunda ilk Sih tapınağının yaratılmasına yardımcı oldu. Hepsi 90 gün içinde.

Los Angeles'a seyahatlerinde manevi bir vizyona sahip olduktan sonra (yani, LA'da manevi bir vizyonu olan kimdir?) Batı dünyasının ihtiyaç duyduğu şeyin Kundalini Yoga olduğunu açıkça biliyordu.

KUNDALINI: TUNING İLE BAŞLAR
Agatha Christie romanından Belçikalı özel dedektif Bay Poirot gibi olmak için çabalamasanız bile, daha tarafsız bir zihne ihtiyacı olmayan kim? Çoğumuz araçlarımıza aklımızdan daha iyi bakarız. Zihinlerimizi temizleyerek ve etkisiz hale getirerek, mutsuzluğun beş sebebine daha az duyarlıyız: Şehvet, Öfke, Açgözlülük, Gurur ve Ekler. Ve belki de kasiyere, trafikteki diğer araçlarımıza, çocuklarımıza ve aile üyelerimize ve kendimize karşı daha nazik olduğumuzu görüyoruz.

Tüm Kundalini Sınıfları “içeri girme” denen şeyle başlar. Oturmuş pozisyonda anlatılan bir zikir, kalp merkezinde eller (önce avuç içlerini ovalayın), gözler kapalı: Ong Namo Guru Dev Namo

CA, Master Kundalini Yoga Öğretmeni Hollywood'dan Gurmukh, “içinizdeki gerçeğe boyun eğmek; kendi kaderinizle olan ilişkiniz. ”

Video oynatmakDAHA İYİ BİR GÜN İÇİN SABAH UYGULAMASI
KUNDALINI KRIYAS (UYGULAMALAR)
Oturmuş bir pozisyondan, kolları başınızın üzerine uzatın ve kollarınızı, tüm üst vücudunuzu, başınızı sallayın. “Jellodan yapılmış gibi salla,” diyor Gurmukh. Vahşi doğadaki hayvanlar gibi, bu tür sarsıntılar korku, endişe ve diğer duyguların vücutta nasıl ve dışarı taşındığıdır. Ayrıca omurgada büyük hareketliliği destekler. Sağlıklı bir omurgamız olduğunda, sağlıklı bir zihnimiz var.
Omuz Standı, düzgün yapıldığında, yoga ustaları 15 dakikalık omuz standının 2 saat uyumaya eşit olduğunu söylüyor.
Kaya Pozına oturmuş (altına kıvrımlar), elleri omuzlara, dirsekleri geniş ve uzun bir omurgaya getirin, omurganızı solun ve sola çevirin, nefes verin ve omurganızı sağa çevirin. Omurganız bir karıştırıcının ortasında dikey bir bıçak gibi. Bu, her gün yapmak için harika bir şey.
Derin ağız kavgası, elleri kalbinizle (gerekirse topuklarınızın altına kaymak için yoga matını yuvarlayabilirsiniz), uzun süre omurga yapın, dizlerinizi yere düşürmek için dizlerinizi bükün. Başınızı dik tutun ve aşağı inerken nefes alın, yukarı çıkmak için nefes verin.
Spinal Fleksiyon, oturmuş çapraz bacaklı bir pozisyondan, bir deveye biniyorsanız omurganızın hareket edeceği yoldur. Bugünlerde develerde eksik olduğumuz için, göğsünüzü öne doğru hareket ettirmeyi deneyin (baş hareket etmiyor), sonra kollarınız yanınızda olacak şekilde geri dönün. Omurganızın maksimum sağlığı için. Bu, diyaframınızı, göğsünüzü ve omuzlarınızı da açmanıza yardımcı olur. Çok inişli çıkışlı bir sürüş olduğunu düşünün. Veya koordinasyonsuz bir deve.
KUNDALINI MANTRA MEDİTASYONU: SA TA NA MA
Sıradaki mantra kullanan harika bir meditasyon : SA TA NA MA

Bu ses akımları evrenin beş temel sesini temsil eder: Sa = sonsuzluk, Ta = yaşam, Na = ölüm veya Dönüşüm , Ma = yeniden doğuş.
Çapraz bacaklı pozisyonda otururken, avuç içi aşağı bakacak şekilde zombi gibi kollarınızı uzatın, “Sa” deyin veya fısıldandıktan sonra avuç içi içeri bakacak şekilde kulakların yanında düz kolları hareket ettirin. avuç içi aşağı bakacak, orta parmaklar omuzlarınızla aynı hizada olacak şekilde. “Na” deyin ya da fısıltı edin. Sonra düz kolları geri getirin, “Ma” deyin ya da fısıldayın. Yatağın meşhur yanlış tarafında uyandığınızda yapmak için harika bir meditasyon.

Gurmukh'un Usta Sınıfı ile daha fazla bilgi edinin .

KUNDALINI KARIŞTIRICININ KIRILMASI
Tıpkı Prell'in çabalarını ve şampuan ve saç kremi için en iyi çalışma kombinasyonunu bulma ya da mükemmel Cronut'u oluşturmak için doğru malzemeleri belirleme konusunda sayısız girişimi hayal ettiğim gibi, değiştirmek istiyorsak rahatlık alanımızı sarsmaya istekli olmalıyız. Kuşkusuz, ilk Kundalini Yoga sınıfınız çok garip bir deneyim olabilir.

Ama bizim için artık çalışmayan şeyleri atmak için bir noktada blenderi kucaklamak istiyoruz.
Yogi Bhajan'ın sözleriyle, “Kundalini Yoga ile büyüme süreci kendi doğanızın doğal bir şekilde gelişmesidir. Bu büyümenin blokları, geçmişin aşinalıklığına bağlılığınız ve genişletilmiş Benlik korkunuzdur. Kundalini Yoga'yı uygularken büyüyeceksiniz. Bir yılan gibi, kim olduğunuzdan daha fazla olmak için eski derileri dökmeniz gerekecek. ”
Bul
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi