Konuyu Değerlendir
 • 0 Oy - 0 Ortalama
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

Utkatasana - Sandalye Pozu - Chair Pose
#1

Faydaları:
 • Kalçaların güçlendirilmesi : Kalçaların bu pozdaki konumu, üst vücudun ağırlığını alarak güzel bir şekilde yerleştirilir ve uygulama ile kalçaların etrafındaki kaslar tüm kalçayı güçlü bir görünüm vererek güç kazanır.

 • Üst vücuda derin gerilme : Tüm vücut, omuzlar, göğüs, omurga, boyun, orta ve üst sırt bu pozda gerilirken, alt vücut güçlenir.

 • Dizlerin ve ayak bileklerinin eklemleri tonlanır ve kuvvetlenir : Kalçalardaki üst vücut bükülürken, alt vücut Utkatasana'da vücudun bir miktar ağırlığını alarak diz ve ayak bileği eklemine gerekli basıncı verir. Bu basınç, eklemleri yavaşça iyileştirir ve tonlu bir görünüm verir.

 • Tüm bacak gerginliği güçlendirir : Poz sırasında dizlerin bükülmesi kuadrisep kaslardaki uyluklara ve baldırlar da dahil olmak üzere hamstring kaslarına tüm bacağa kademeli olarak güç veren hafif bir stres ekler.

 • Karın kaslarına masaj yapar : Utkatasana, pozu tutarken karın kaslarını sıkarak çekirdek kaslara da yardımcı olur. Göbeği omurgaya yakınlaştırmaya çalışırken karnı içeri çekmek, karın kaslarını sıkılaştırır ve güç getirir. Bu organlara da harika bir masaj görevi görür.

 • Daha iyi nefes almak için göğsü açar : Omuzların genişlemesi göğsün genişlemesini sağlar ve diyaframın nefes almasını iyileştirerek genişlemesine yardımcı olur. Bu pozda derin yavaş nefes alırken vücudun hareketini anlamak için bilinçli bir çaba gerekir.

 • Tüm sinir sistemini iyileştirir : Bu pozda eklemlerin aktive ve tonlanmış olduğu göz önüne alındığında ve ayrıca tüm omurganın derin gerilmesiyle, tüm sinir sistemi de gelişir ve tonlanır.

 • Dayanıklılık ve bağışıklık sistemini iyileştirir : Göğsün genişlemesi ile bağışıklık sisteminin bakımını yapan nefes alma iyileşir. Burada dayanıklılık oluşturmak, pozu daha uzun süre tutmaya çalışmak da dayanıklılık yaratır. Böylece tüm vücut tonlanır ve dayanıklılık oluşturur.

 • Dengeyi geliştirir ve böylece odaklanır : Utkatasana'da kalmak için kasların gücü büyük bir rol oynar, vücudun dengesini geliştirir. Dengede kalmak için odak burada büyük bir rol oynamaktadır. Genel olarak, denge ve odak el ele gider ve Utkatasana hem fiziksel hem de zihinsel olarak vergilendirir.

 • Sporcular için mükemmel : Bu poz, çoğu sporcu için gerekli kaslar olan kuadrisepsleri, hamstringleri ve buzağıları güçlendirir. Bu nedenle, sporcular için düzenli esneme rutinine eklenecek harika bir poz olarak düşünülebilir. Bu pozda dizlerin sıkılaşması, sporcular için büyük bir avantaj olan şoku emmeye yardımcı olur.
Nasıl Yapılır?


 1. Utkatasana tüm vücut üzerinde çalıştığı için, Surya Namaskar'ın birkaç tur uygulamasıyla tüm vücudu germek daha iyidir. Bu yüzden gövdenin yukarı doğru genişlemesi ile birkaç nefes alarak Tadasana'da başlayın. Vücudun akışını ve hareketini inhalasyon ve ekshalasyonla izleyerek Surya Namaskar ile başlayın. 6 tur (her biri 3 çift) için bunu uygulayın. Bırakın ve tekrar nefes alıp burada dinlenerek Tadasana veya Tree Pose'a geri dönün.

 2. Büyük ayak parmaklarını birbirine dokundurun ve dizleri birbirine yakın yerleştirin, üst gövdeyi gergin tutun ve göğsü dışarı atın. Kolları yana yatırırken topuklarınızda hafif bir boşluk bırakın.

 3. Nefes verin, kalçalarınızı indirin, dizlerinizi bükün, öne doğru eğin ve kollarınızı başınızın üzerine kaldırın. Dizler ayak parmaklarınızın ötesine geçmemelidir, eğer öyleyse, kalçaları hafifçe geri alın ve öne doğru eğin.

 4. Kollar, dirsekler, omuzlar ile aynı hizada olacak ve kalçalara inecek şekilde gerilir. Kolların kalçalarla hizalanması, pozu korumak için tüm vücuda büyük bir destek verir.

 5. Bakışlarınızı hafifçe yukarı bakan ve boynu tamamen hareket ettirmeyen parmaklara doğru getirin.

 6. Rahat olduğunuzdan emin olun, omuzların kulakların ötesine kaldırılmamasını, dizlerin birlikte, neredeyse yere paralel uyluk, göğüs dışarı, karın içeri çekilmiş, kuyruk kemiği hafifçe sıkışmış, kalçalar yere / mata doğru hareket eder.

 7. Rahat olduktan sonra, bakışları yukarı doğru getirin ve yavaş derin nefes alarak her ekshalasyonla pozun derinliklerine gidin. Burada yaklaşık 8 nefes veya daha fazla nefes alın.

 8. Her inhalasyonda, duruşu değiştirmeden vücudu gevşetin ve her ekshalasyon ile kalçaları iterek ve kolları öne doğru uzatın.

 9. Duruşu tutarken burada hatırlanması gereken en önemli şey, vücudun ağırlığını eşit olarak dağıtmaktır. Dizler incinmeye ve titremeye başlarsa, kalçaların hizalanmasını izleyin. Vücudun ağırlığı dizlere düşmemeli ve kalçalara, uyluklara, dizlere, ayaklara ve çekirdeğe eşit olarak dağıtılmalıdır.

 10. Pozdan kurtulmak için, kollardan kuvvetli bir şekilde kaldırırken dizleri solunarak düzeltin. Tamamen düzeltin ve kollarınızın yanlarınızda gevşek kalmasına izin verin.

 11. Tamamen nefes verin ve Tadasana'da durun. Burada birkaç nefes alın, nefesi izleyin ve diz ve uyluk kaslarını tamamen gevşetin.

 12. Dikkatle nefes alarak poz, Utkatasana veya Fierce Pose'a geri dönün ve tüm vücudun hizalanmasını izleyin.


Eklenti Dosyaları Tırnak(lar)
   
Bul
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi