Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Hatha Yoga Geçmişi Hatha Yoga Nedir, Kolları
#1

Fiziksel gençleşmeye yapılan vurgunun bir sonucu olarak, Postklasik dönem, Batı'da sadece “yoga” olarak bildiğimiz Hatha Yoga'nın doğuşunu gördü. Hatha iki Sanskrit hecesinden oluşur: ha ve tha. Ha, ruh, ilahi bilinç, güneş ve gelen nefes anlamına gelirken, doğa, bilinçli zihin, ay ve giden nefes anlamına gelir. Bu nedenle, Hatha Yoga uyumlu olanı temsil eder tüm bu unsurların entegrasyonu, istikrarlı bir irade ve zihin dengesi geliştirilmesine neden olur. Pradipika, Hatha Yoga'nın seminal bir metnidir ve onikinci ve onbeşinci yüzyıllar arasında yaşayan Swami Swatamarama tarafından yazıldığı anlaşılmaktadır. Pradipika dört bölümden oluşur: 

Birinci Bölüm: Yamas (disiplin); niyamalar (gözlemler); asanalar veya duruşlar; ve diyet 

İkinci Bölüm: Pranayama (nefes kontrolü ve enerjinin kanalize edilmesi) ve shatkarmalar (iç temizleme yöntemleri) 

Üçüncü Bölüm: Mudralar (elin hareketleri); bandhalar (vücudun belirli bölgelerinde prana veya psişik enerjiyi tutmak için iç kilitler); nadis (enerjinin aktığı kanallar); ve kundalini (evrimsel enerji) 

Dördüncü Bölüm: Pratyahara (duyuları kısıtlama); dharana (zihinsel konsantrasyon); dhyana (derin tefekkür); ve samadhi (emilim veya saf mutluluk durumu) Hatha Yoga'nın doğru uygulaması hem bedenin hem de zihnin geliştirilmesine ve beden, zihin ve ruh ya da ruh arasındaki uyuma yol açar. Pradipika, uygulayıcılara İlahi Vasfı nasıl deneyimleyeceklerini, ahlaki ve fiziksel disiplin, zihinsel odaklanma, duyuların farkındalığı ve kontrolü ve kendi gerçek doğaları ile içgörü yoluyla saflaştırılmış bir bilincin açık ışığına nasıl tanıklık edeceklerini gösterir. 

Hatha Yoga'ya ek olarak, Postclassical dönemi Tantra Yoga, Kundalini Yoga, Siddha Yoga ve Mantra Yoga gibi diğer önemli sistemlere de yol açtı. Dördünün elemanları Bhakti Flow Yoga'ya dokunur. Tantra kelimesi “açılmak” anlamına gelir. Tantrik Yoga, bilinçli ve bilinçaltı seviyelerde blok veya düğümlerin, shakti'yi (ruhun dinamik enerjisi) fark etmemizi engellediği kavramı etrafında gelişti. Tantra yogiler, insan bilincinin tüm yönlerinin genişlemesine izin vererek blokları çözerek shakti gerçekleştirmeye çalışır. Belli bir düzeyde, bu Bhakti Flow Yoga'nın amacına bakmak için harika bir yoldur. Amacımız, kendimizi değerli ve bağlantılı hissetmemizi engelleyen yaşamdaki tıkanıklıkları gidermek. 

Bu blokları çözmek, dharma'mızı (görevimizi) bulmamıza yardımcı olur ve bizi başkalarının nihai hizmetine götürür. Ne yazık ki, Tantra Yoga, birçok kişi tarafından cinselliğin artması anlamına gelmek üzere yanlış yorumlandı. Bu yanlış anlama, sayısız kendinden tarz gurusu. Ancak bu pratikte gerçekte böyle değildir. Tantra, evreni Shakti, Ana Tanrıça veya ilahi enerjinin bir tezahürü olarak gerçekleştirmek için her bireyin doğasında bulunan erkek ve kadın yönleri hakkında bir farkındalık oluşturmaya ve uyum geliştirmeye çalışır. Kundalini Yoga uygulayıcıları, omurganın tabanında bulunan her insanda hareketsiz ruhsal enerji olan kundalini'yi uyandırmaya çalışırlar. Kundalini uyandığında, çakralardan veya bilinç merkezlerinden en üst düzeye, sahasrara çakraya yükselir. Bu düzeyde, yoginin brahman'ı (nihai gerçeklik) gerçekleştirdiği söylenir. Yogi, ilahi gerçeklikle birleşir ve saf mutluluk durumuna girer. Siddha Yoga, Tantra Yoga'ya dayanmaktadır. Uygulayıcının Öz'ü gerçekten tanıyabilmesi için farkındalığı meditasyon yoluyla içe çevirmeye odaklanır. Ana uygulamalar meditasyon, ilahi, özverili hizmet ve çalışmayı içerir. 

Mantra Yoga hem Vedalara hem de tantrik felsefeye dayanır. Bu sistemin taraftarları, belirli mantraların veya ses tohumlarının tekrar tekrar zikredilmesi yoluyla manevi gelişim ve kendini gerçekleştirme arzusundadır. Böyle bir ilahi bilinçli zihni odaklayarak yoganın stresi en aza indirmesine ve rahatlamasına yardımcı olabilir ve bazı uygulayıcılar bunu zihni içe çekmek için kolay bir yöntem olarak görürler. Modern dönem olarak bilinen Postklasik dönemden sonra dünya genelinde yogaya olan ilgi arttı. 1893'te Swami Vivekananda adında genç bir Hintli, Dinler Parlamentosu'nda konuşmak için Chicago'ya gitti. Yoga ve Vedanta'nın zamansız gerçeğiyle Amerikan zihnini etkileyen ilk kişi Hindistan'dı. Modern zamanlarda, Hatha Yoga'nın birçok öğrencisi geleneksel tarzlardan türetilen kendi sistemlerini geliştirmeye devam etti. Yeni yoga stillerinin yaratıcıları, bu stilleri Hatha Yoga'nın içinde yaşadıkları toplumların algılanan ihtiyaçları ile birlikte kendi bireysel anlayışlarına dayandırır ve yoganın evrimini canlı, nefes alan bir şey haline getirir. Nefes ve yoganın senkronizasyonuna atıfta bulunan Vinyasa Yoga, Bhakti Flow Yoga'nın yaratılmasında en sık çizdiğim tarz. Burada tarif edilen diğer birçok yoga okulu özellikle beni ve Bhakti Flow Yoga'yı etkiledi.
Bul
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi