Konuyu Değerlendir
 • 0 Oy - 0 Ortalama
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

Manipura Çakra Nasıl Dengelenir?
#1

Manipura çakrası olarak da adlandırılan üçüncü çakra kişisel bir güç kaynağıdır ve benlik saygısı, savaşçı enerjisi ve dönüşümün gücünü yönetir. Manipura çakranızın açık ve kişisel gücünüze dokunacak şekilde hizalandığından emin olun.
Üçüncü çakraya “parlak mücevher” anlamına gelen [i]Manipura denir. Manipura, Solar Pleksus çakranın orijinal Sanskritçe adıdır. Solar pleksus bölgesinde göbek çevresinde ve göğüs kemiğine kadar bulunan bu kişisel bir güç kaynağıdır ve benlik saygısı, savaşçı enerjisi ve dönüşümün gücünü yönetir. Manipura çakra ayrıca metabolizmayı ve sindirim kontrol eder.[/i]
Kendine güven duyduğunuzda, güçlü bir amaç duygusuna sahip olduğunuzda ve kendinizi motive ettiğinizde üçüncü çakranız açık ve sağlıklıdır. Çakra dengesizliği yaşıyorsanız, düşük benlik saygısı çekebilir, karar vermekte zorluk çekebilir ve öfke veya kontrol sorunları yaşayabilirsiniz. Bu, güneş çakranızın bloke olduğu ve bu nedenle tam potansiyeline ulaşamayacağı anlamına gelir.

Manipura ve Solar Pleksus Çakra: Temel Öğeler

Çakrayı anlamak için önce anlamamız gereken bazı önemli detaylar vardır. Bunlar:
 • [b]Element:[/b] Fire, solar pleksusun veya Manipura çakranın ana elementidir. Elementin iç ateşinizi tutuşturması ve sindirim ateşinizi güçlendirmesi amaçlanmıştır.

 • [b]Renk:[/b] Manipura çakranın rengi güneş gibi parlak sarıdır.

 • [b]Yer:[/b] Solar pleksus vücudun göbek bölgesinde, üst karın ve göğüs kemiğinin yakınında bulunur. Konumu nedeniyle sindirim sistemi ile de bağlantılıdır. Solar pleksus vücuttaki yedi büyük çakranın üçüncüsüdür. Göbeğinizin bu alanı, ulaşmak istediğiniz özgüven ve amaç duygusunu hissetmek için açık olmalıdır.
İç Ateşinizi Güçlendirin


Net hedefleriniz, arzularınız ve niyetleriniz olduğunda, onlara ulaşmak için ilerleyebilirsiniz. Daha büyük niyeti yerine getirirken attığınız her küçük adım, üçüncü çakranızı güçlendirmeye yardımcı olur. Sanskritçede [i]Tejas adı verilen ateş, Ayurveda dosha Pitta'daki ateşle aynıdır Güçlü Pitta'ya sahip bir kişi, hedeflerine doğru ilerletmek için içsel güdüye sahiptir.[/i]
Hangi baskın dosha tipine sahip olursanız olun, iradenizi sağlıklı bir şekilde ileri sürmek ve başarmak için belirlediğiniz herhangi bir hedefe ulaşmak için Manipura'nın gücünden yararlanabilirsiniz. Eğer bir kararla sıkışıp kaldığınızı veya hangi yoldan gideceğinizi fark ederseniz ve hangi yoldan gideceğinizden emin değilseniz, rehberlik için solar pleksusunuzdaki bir bağırsak hissine bakın.Bir bağırsak hissine bakmak için meditasyon uygulayabilirsiniz. aşağıdakileri yapıyor:

 1. Gözlerinizi kapatın, elinizi göbek deliğinizin biraz üzerindeki alanın üzerine getirin.

 2. Sorunu veya ikilemi akla getirin.

 3. Mücadele ettiğiniz konu ile ilgili seçimler yaparken üçüncü çakranızın nasıl hissettiğine dikkat edin. Batan ya da mide bulantısı hissi, kararın yanlış olduğunu söyleyebilir.

 4. Solar pleksusunuzu doğru seçim ile sunarsanız, bölgede hafiflik hissedebilir veya daha kolay nefes alabileceğinizi bile hissedebilirsiniz.
Sindirim Ateşinizi Güçlendirin

Agni adı verilen sindirim ateşi üçüncü çakrada da bulunur. Manipura çakranın açık ve hizalı kalmasına yardımcı olmak için sindirim ateşinizi sağlıklı tutun. Daha güçlü Agni için bu yönergeleri izleyin :
 • Oda sıcaklığında veya hafifçe ısıtılmış içecekler için; buz eklemekten kaçının.

 • Aşırı yemekten kaçınmak için her öğünde yaklaşık iki bardak dolusu yemek yiyin.

 • Bir pide türü iseniz baharatlı yiyeceklerden uzak durun.

 • Yemek yerken küçük yudum su alın ve soda, alkol ve meyve suyundan kaçının. Yemek yerken çok içmek, sindirim asitlerini seyreltme eğilimindeyken, alkol içmek size aşırı asit verme eğilimindedir.

 • Midenizin yemekler arasında dinlenmesine izin verin. Otlatma ve sık atıştırma, vücudunuza mide dinlenirken gerçekleşen Agni'yi yenilemesi için zaman vermez .

 • Bhastrika Nefesi ile Sindirimi Geliştirin ve Metabolizmayı Artırın
  Üçüncü çakra hem sindirimi hem de metabolizmayı yönettiğinden, hem nefes egzersizleri ile hem de kolayca uyanabilirsiniz. Bu solunum düzenine başlamadan önce midenizin dolu olmadığından emin olun.
  1. Uzun boylu omurga ile rahatça oturun ve omuzlar rahat.

  2. Dudaklar kapalıyken burun içine ve dışına birkaç derin nefes alarak başlayın.

  3. Ardından, alt karnı şişirirken zorla burun içinden nefes alın ve alt karnı omurgaya doğru bastırırken burundan kuvvetle nefes verin.

  4. İnhalasyonda yarı sayımı ve ekshalasyonda yarı sayımı hızlı bir şekilde kullanın. Karın egzersizi yapıyormuş gibi hissedeceksiniz.

  5.  10 tekrar deneyin ve 15 veya 20'ye kadar çalışın. Bitirdikten sonra göbek çevresinde karıncalanma veya parlayan bir his hissedeceksiniz.
 • Denge Bulmak ve Solar Pleksus Çakrasını Asanalar, Sesler, Renkler ve Taşlarla İyileştirmek
  Solar pleksus bölgesine ısı getiren herhangi bir yoga pozu, yavaş bir üçüncü çakrayı uyarmak için iyidir. Bu pozlar Navasana (tekne pozu) Matsyandrasana (oturmuş omurga bükümü) ve savaşçıdır.
  Üçüncü çakranın mantra sesi RAM'dir. Bu sesi değiştirmek çakranın açılmasına ve hizalanmasına yardımcı olacaktır.
  Solar pleksus enerjisini etkinleştirmek için yapabileceğiniz birkaç şey daha var. Bu çakranın rengi sarı veya altın olduğundan, bu renklere karşılık gelen herhangi bir mücevher solar pleksus alanını açmaya ve dalak, karaciğer, pankreas ve mideye enerji getirmeye yardımcı olacaktır. Sarı topaz, altın sarısı labradorit ve kaplan gözü taşları, kişisel güç duygunuzu geliştirmek için harika mücevherlerdir ve düşük benlik saygısı hissediyorsanız çakra iyileşmesine yardımcı olabilirler.
Bul
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi