Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Swadhisthana Çakra Nasıl Dengelenir?
#1

İkinci çakra, yaratıcı ve cinsel enerjinin kaynaklandığı yerdir. Sağlıklı yaşam, bolluk, zevk ve neşe duyguları için ikinci çakranızı açın.
İkinci çakra , [i]Svadhisthana , yaratıcılık ve cinsel çakra olarak da bilinir. Kasık kemiğinin üstünde ve göbeğin altında bulunur ve genital bölgeyi ve hipogastrik pleksusu kapsar. Svadhisthana kelimesi “benliğin mesken yeri” olarak tercüme edilebilir ve ikinci çakranın unsuru kaynaşmaya eşit olan sudur. Dengeli bir ikinci çakra sağlıklı yaşam, bolluk, zevk ve neşe duygularına yol açar. Bu çakra dengesiz olduğunda, bir kişi duygusal dengesizlik, değişim korkusu, cinsel işlev bozukluğu, depresyon veya bağımlılıklar yaşayabilir.[/i]
Bu çakrayı yaratıcı ifadeyle ve vücudunuzu onurlandırarak açabilirsiniz. Bu çakranın enerjisi kadınsı, pasif ve aydır.

Yaratıcılık: İkinci Çakranın Odak Noktası

İnsanlar olarak yaratmak bizim doğamızın bir parçasıdır. Bu yaratıcılık üreme olarak ifade edilebilir, ancak ikinci çakra enerjisi kesinlikle bebek yapmakla sınırlı değildir. Yemek pişirdiğimizde, pişirdiğimizde veya bahçe yaptığımızda yaratırız. Eski bir soruna yeni bir çözüm bulduğumuzda yaratırız. Fiziksel veya zihinsel hammaddeler aldığımızda ve bunları yeni bir şeye dönüştürdüğümüzde yaratıcı enerjimizi kullanıyoruz.

Yaratıcılıkla ilgili sorun, eğitimden başlayarak genellikle yaratıcı çabalardan vazgeçmemizdir. Renklendirme, boyama veya kesme kağıdının tamamen kabul edilebilir olduğu aşamadan geçtikten sonra, daha az yaratıcı varlıklara kalıp kalmalıyız gibi görünüyor. Kurallara uymak, kurallara uymak ve uymak için bazen yaratıcı enerjimizi ve dolayısıyla süreçteki benzersiz fikirlerimizi kaybediyoruz. Yetişkinler neyin doğru, en son eğilimi veya başkaları tarafından kabul edilebilir olanı takip etmeye alışırlar. Daha sonra, yeni bir şey icat etmesi istendiğinde, bunu yapmakta zorlanabiliriz.

Yaratıcı Enerjinizi Uyandırmak İçin Çocuk Gibi Oynayın

Hayatın bazı yönlerinde açık ve yaratıcı, bazılarında ise bilinçli hissedebiliriz. Benden bir kitap ya da deneme yazmamı isteyin, ben de kolaylıkla yapabilirim. Ama bir resim çizmemi, boyamamı, hatta takip etmek için harika bir yemek yapmamı istersen, yetenekli olduğumdan çok daha az hissediyorum. Ama bana güzel bir resim çizmem gerektiğini söylediysen, hayatım buna bağlıydı, büyük olasılıkla bu duruma yükselirdim. Neden? Çünkü işi halletme riskini alırdım.

Yaratıcı olmayı bıraktığımız ya da yaratıcı olarak risk almayı bıraktığımızın nedeni, bu arada birisinin bize iyi olmadığımızı ya da yapamadığımızı söylemesidir. İkinci çakra enerjinizi açarken risk almalı ve başarısızlıktan korkmamalısınız.

Oyun bu açılışa başlamak için harika bir yoldur. Hiç çocuk oyununu izledin mi? Bir çocuk bir Lego kulesi, bir sandcastle veya enfes bir oyuncak ev inşa etmek için birkaç saat harcayacaktır. Daha sonra, aynı çocuk başyapıtlarını bir anda parçalayacak ve büyük bir anlaşma yokmuş gibi sıfırdan başlayacak.

Çocuk gibi oynamaya başlayın. Gurme yemeğiniz ortaya çıkmazsa, ne olacak? Saksı bitkiniz bir hafta içinde ölürse, bir tane daha ekin. Ve evet, iş projeniz bir flopsa, kariyerinizin bittiği anlamına gelmez. Oyundaki çocuk gibi, yeniden başlayın. İçinizde sonsuz miktarda yaratıcı enerjiniz var, o yüzden kullanın.

Svadhisthana nasıl dengelenir

Günlük yaşamınızda yaratıcılığa açık olmanın yanı sıra, sağlıklı bir cinsel yaşam sürdürerek ve vücudunuzu onurlandırarak ve saygı duyarak ikinci çakrayı dengeleyebilirsiniz. Duygularınızla temasa geçin ve üzerinde hissettiğiniz herhangi bir duygu olup olmadığını görün. Bu duyguları sağlıklı bir şekilde işlemeyi taahhüt edin.

Ida Nadi solunumu olarak adlandırılan sol burun deliği solunumu , ay enerjisini getirdiği için ikinci çakrayı açmaya yardımcı olacaktır. Sağ burun deliğinizi sağ elinizin ilk iki parmağıyla kapatın ve sol burun deliğinden nefes alıp verin ve sadece 8 ila 10 nefes için nefes verin.

İkinci çakraya odaklanan meditasyon, kişisel manyetizma, davranışta arınma, hastalıklardan kurtulma ve uzun ömürlülük getirir.

Asanalar, Sesler, Renkler ve Taşlar

Engellenmiş bir çakrayı açmanın diğer yolları arasında yoga, mantralar, renkler ve mücevherler bulunur.

Svadhisthana'yı açmaya ve hizalamaya yardımcı olan yoga asanaları ...
  • [b]Oturmuş pelvik daireler:[/b] Ellerinizi dizlerinizle çapraz bacaklı veya yarım lotus pozunda otururken, gövdenizle daireler yapın. 5 veya 6 kez bir yönde gezinin ve sonra yön değiştirin.

  • [b]İleri katlanmış Baddha konasana (kelebek pozu):[/b] Oturmuş pozisyonda, ayaklarınızın diplerini bir araya getirin. Dizlerinizi yanlara bırakın ve topuklarınızı pelvisinize yaklaştırın. Gövde uzatılır ve öne doğru katlanır.

  • [b]Bhujangasana (kobra pozu): Midenizde[/b] ayaklarınız yere [b]yaslanın[/b] . Ellerinizi omuzlarınızın altına yerleştirin ve denizinizi yerde tutarken başınızı, göğsünüzü ve karnınızı yavaşça kaldırın. Kasık kemiğinden paspasın üzerine doğru bastırdığınızdan emin olun.
Sakral çakraya karşılık gelen mantra sesi, ses VAM'dir. VAM'ı söyleyerek, titreşimler bu çakrayı açacak ve hizalayacaktır. İkinci çakranın rengi turuncu ve bu çakranın değerli taşları kehribar, kalsit turuncu, carnelian veya hematit.
Bul
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi