Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Yoga ile Farkındalık
#1

Birçok aktiviteyi tam dikkatle yapmayı başarırsınız, ancak bazen zihinsel rahatlama olmaz. Ve farkındalığınızın genişlediği anlaşılan başka anlar da var, ama zihin keskin değil.

O zaman tamamen farkında olmak, rahatlamak ve mutlu olmak, aynı zamanda zeka keskinliğini sağlamak mümkün müdür? Evet, Yoga, netlik ve zihnin yanı sıra sakinlik ve neşe veren bu dengeli farkındalık durumuna ulaşmamıza yardımcı olabilir.

Farkındalıkla zihninizin kontrolünü elinize alın
Fakat farkındalık neden önemlidir? Farkında olmadan hareket ettiğinizde - nerede yürüdüğünü bilmeyen bir uyurgezer gibisiniz. Sadece en güçlü dürtü üzerinde hareket edersiniz - zihniniz sizi kontrol eder. Ancak, farkındalıkla hareket ettiğinizde, zihninizin kontrolü sizdedir. Duyularınız o kadar netleşir ki, daha iyi algılayabilir, daha iyi görebilir, daha iyi düşünebilir, daha iyi işitebilirler.

Yoga ile farkındalık yaratmak
Yoga bedenimizin, zihnimizin, nefesimizin, duyguların ve içsel Benliğin varlığının her yönüne katılır. Nefes alma bilinci sizi şimdiki zamanda kurar.

Yoga vücudu korur ve enerji verir
Yoga asanaları fiziksel esenliğe katkıda bulunur. Tam farkındalıkla yapılan yoga duruşları, tüm iç organlara nazik bir masaj sağlar ve sizi rahat bir zihin haline getirir. Rahat ve sabit bir duruşta, neşeli bir genişleme hissedebilirsiniz. Yoga , vücudun herhangi bir yerinde ağrı veya rahatsızlık da dahil olmak üzere vücudunuzun farkında olmanıza yardımcı olur . Sadece dikkatinizi çekerek ağrıyı bırakmak mümkündür.

Farkındalığın sırrı sadece beden ve zihinde olan her şeyi - bir tanık olarak izlemektir. Direnmeyin, ama gülümseyerek izleyin! Yoga ile hayatınızı bir kutlama yapın!

Düzenli Yoga pratiği sizi Öz'e yerleştirir; Yaratılıştaki herkes ve her şeyle bir aidiyet duygusu hissedersiniz. O zaman kendinizle ve çevrenizdeki her şeyle barıştasınız.

Farkındalıkla yiyerek sağlığınızı ve enerjinizi artırın. Önceden meşgul olduğunuzda veya kendinizi üzdüğünüzde, dikkatsizce yeme eğilimindesiniz. Ancak zihin farkında olduğunda, ne yediğinizin ve ne kadar aldığınızın bilincinde olursunuz.

Yoga zihni geliştirir ve farkındalık yaratır
Zihin, geçmişten geleceğe doğru ileri geri sallanır, sizi bir düşünce, endişe, korku girdabında boğar ... Bu düşünce zincirini kırmanın etkili bir yolu, düşüncelerin farkına varmaktır. Nefes, zihinle başa çıkmak için güçlü bir araçtır. Aklı sakinleştirmek için bir ormana veya mağaraya kaçmak zorunda değilsiniz. Asanalar, pranayamalar, meditasyon ile yoga… bu iç yolculukta nazikçe size rehberlik edebilir.

Yoga, düşünce dalgalarının kısıtlamasıdır. ' Yogaha chitta vritti nirodaha ' (Patanjali Yoga Sutra, I, 2)

Yoga ile hoş ve düzenli bir ruh hali elde edebilirsiniz. Zihniniz farkında olduğunda, başkalarının duygularına ve çevrenize karşı hassas olursunuz. Açık bir zihin bir ışın gibi güçlüdür ve etkili kararlar almanıza yardımcı olur. Zihin sakin olduğunda, yaratıcılık göz kamaştırır; verimlilik artar.

Yoga konuşmayı kültürler ve dinamik aksiyonu yakar
Farkındalıkla yaşamak, konuşmanızı ve eylemlerinizi kültürler. İnsanlar ve durumlarla başa çıkma becerisi kazanırsınız. Durumlara veya insanların söylediklerine tepki vermiyorsunuz, ancak dinginlik ile cevap veriyorsunuz. Zihin farkında olduğunda, konuşmanızda ve eylemlerinizde kışkırtıcı yerine proaktif olabilirsiniz. Genellikle kelimeler ağzından çıkar. Yoga yolunda büyüdükçe, sözleriniz daha da güçlenir.

Yoga sizi Öz-farkındalığa götürür
Meditasyon , Yoga'nın önemli bir uzuvudur. Meditasyonda, Varlığınızın iç çekirdeği olan sakin, yerleşik ve sakin olan Benliğinize bir göz atın.

Düzenli Yoga pratiği sizi Öz'e yerleştirir; Yaratılıştaki herkes ve her şeyle bir aidiyet duygusu hissedersiniz. O zaman kendinizle ve çevrenizdeki her şeyle barıştasınız.

Farkındalığın sırrı sadece beden ve zihinde olan her şeyi - bir tanık olarak izlemektir. Direnmeyin, ama gülümseyerek izleyin! Yoga ile hayatınızı bir kutlama yapın!


Düşüncelerinizi izleyin, kelimeler olurlar.

Söylediklerine dikkat et, onlar eyleme dönüşür.

'Eylemlerinizi' izleyin, alışkanlık haline gelirler.

'Alışkanlıklarınızı' izleyin, karakter olurlar.

'Karakterini' izle, çünkü bu senin Kaderin.

- Sri Sri Ravi ShankarBunlar anlamlı bir hayat sürmek için değerli 'izle' kelimeleri. Yoga, şimdiki zamanda sevinçli yaşamak için zihninizi rahat bir farkındalık haline getirir.
Bul
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi