Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Yoga ve Maneviyat
#1

Maneviyat sizin için ne ifade ediyor? Yoganın kendisi gibi, maneviyat da kişiseldir ancak evrenseldir. Birçok kişi, tonda bir vücuda araç olarak ve ofisten bir saat uzakta barış için yoga uygular. Ancak yaşamda yollarını arayan başkaları için yoga daha derine iner. Birçok insan için maneviyat “yogayı özel yapan nedir?” Sorusunun cevabıdır.

Manevi Gerilim
Yoga kesinlikle fizikseldir. Düzenli olarak yoga yapmak, dayanıklılığınızı, gücünüzü ve rocktar abs'inizi geliştirir. Duruşlar vücuda meydan okuyor. Bununla birlikte, yoga aynı zamanda duygusal stres ve psikolojik zorluklarla çalıştığınız zihinsel bir uygulamadır - hatta meditasyon yapabilirsiniz.

Eğer ince bir vücut veya amuda hakim olabilmek için yoga derslerine kaydolursanız , uygulamanın yüzeyini gözden kaçırırsınız. Sağlık yararları için yogadan hoşlanıyorsanız, düzenli seanslarla kesinlikle daha iyi hissedeceksiniz. Ancak manevi tarafı olmadan, yoga sadece bir streç sınıfı, bir spor salonu seansı veya rahatlama alanıdır. Daha derine in, çok daha fazlasını bulacaksın.

Bilinçlendirme
Yoga pratiği düzenli olarak yapılırken, yogiler ruhun veya enerjinin içinde ve dışında yaşamaya ve deneyimlemeye çalışırlar. Burada hayalet ruhlardan veya doğaüstü varlıklardan bahsetmiyoruz - ruh daha yüksek bilinçtir; bir itici güç, bir motivasyon, düşündüğümüz her şeyin ve yaptığımız her şeyin arkasındaki bir neden. Bu enerjinin farkında olmak manevi bir şeydir. Bu nedenle, yoga için manevi bir uygulama olarak farkındalık kritik öneme sahiptir.

“Paspas sizin aynanızdır” ifadesini düşünün. Paspasa döndüğünüzde kendinizi getirin - sadece kendiniz ve kendiniz. Kendinizin farkında olarak yoga uygularsanız , farklı davranış biçimleriniz , nasıl tepki verdiğiniz ve neye benzediğiniz hakkında bilgi edinirsiniz - kendiniz hakkında farkındalık yaratmada zihninizi dönüştürebilirsiniz, bu da hayatınızı nasıl yaşadığınızı etkiler ve başkalarıyla nasıl etkileşim kurduğunuz.

Ayrılma Kontrolü
Dikkat edin - farkındalık her zaman gitmek istediğiniz yere götürmez. Manevi bir uygulama olarak yoga, hayatınızı değiştirmekle ilgili değildir, böylece daha fazla para kazanabilir, “daha iyi” bir insan olabilir veya sevdiğiniz bir işi puanlayabilirsiniz. Yoga zihninizi ve çevrenizi kontrol ederek olumsuzluklardan kurtulmakla ilgili değildir.

Aksine, yoga yapmak size “tatlı nokta” olmadığını hatırlatır - her zaman havlayan bir köpek, gaz biten bir araba, kötü huylu bir patron veya dikkatsiz bir sevgili olacaktır. Her zaman onsuz yapabileceğiniz veya geliştirebileceğiniz bir şey olacaktır. Yoga ile manevi bir yön geliştirmek, koşullardan bağımsız olarak, kendinizi ve deneyiminizi bilerek pozunuzu korumakla ilgilidir.

Sessiz Bir Zihin
Çoğu zaman, eylemlerimizi analiz etmekle ve sadece olmak yerine fiziksel performansımıza odaklanmakla meşgulüz. İçinizde daha derinlere bağlanmak için zaman ve yer ayırmadan farkındalığı nasıl geliştirebilirsiniz ?

Yoga size tam da bunu yapabileceğiniz bir alan sağlar. Birçok öğretmen sessiz zihnin öneminden bahsedecek - sessiz zihninize ya da kutsal iç alanınıza girecek kadar bitkin olmak için kendinizi son derece fiziksel duruşlardan geçirin. Sadece ol. Pozitiflik, huzur ve mutluluk beklemeyin, ama eğer gelirse bunun farkında olun.

Deneyimlediğinizin farkında olun ve minnettar olun. Bu minnettarlık ve teslimiyet anlayışını mattan uzakta günlük yaşamınıza almak, yogayı manevi bir uygulama haline getirir.

Yoga bir Din Değildir
Herhangi bir inanca sahip olabilirsiniz veya yoga uygulama inancınız olmayabilir - yoga dini bir uygulama değildir ve yoganın manevi tarafı herhangi bir organize ibadet şekliyle bağlantılı değildir. Yoga kelimesi katılmak ya da birleşmek anlamına gelir ve yogiler bu birlikteliği farklı şekillerde görürler - beden, zihin ve ruhun bir araya gelmesi, kendinizin tüm yönlerini birleştirmek ya da daha yüksek bir güç ya da ruhsal güçle birleşmek.

Bir Tanrı'ya ya da tanrılara inanabilirsin ya da hiçbir şeye inanamazsın. Bazen asanalarla çalışmak bir dua gibi olabilir - sessizce, saygıyla hareket etmek, nefese odaklanmak. Ama aynı şekilde, dualarınız ertesi gün, bir tanıma ve tamamlanma sarsıntısı hissettiğinizde ve gerçekte, şu anda, matta nasıl hissettiğinize geri döndüğünde gelebilir.

Belki de yoga bütünlüğü geliştirmenin, bütünlüğü hatırlamanın ve her yerde bu bütünlüğü tanımanın bir yoludur - birçok yogiler için, bu uygulamanın manevi yanıdır.
Bul
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi